Hamilelik

24. hafta gebelik

24. hafta gebelik

Gebelikte 24. Hafta

Bebeğinizin kas ve kemik gelişiminin iyice hızlandığı gebelikte 24. Hafta bebeğinizin hareketlerinin daha da güçlendiği bir dönemdir. Bebeğinizin gelişimine bağlı olarak kas ve kemiklerinin güçlenmesiyle bebeğinizin hareket kabileyeti artmıştır. Buna nazaran siz de bebeğinizin hareketlerini diğer haftalara göre çok daha hisseder hale gelebileceksiniz. Bebeğiniz bu hafta içinde 60 640 gr ağırlığında ve 30 32 cm boyundadır. Artık iyice büyümüştür ve daha da büyümeye devam edecektir.

Bebeğinizin bu hafta içinde akciğerleri içinde damar yapıları da gelişir. Bebeğiniz bu haftadan sonra erken doğum olsa bile yaşama şansı olabilir. Ancak bunun için bebeğinize özel şartların çok iyi şekilde yerine getirilmesi gerekir. Bebeğiniz kaliteli ve uygun yoğum bakım ünitelerinde yaşayabilir ve hayata kazandırılabilir.

Bu hafta içinde bebeğinizin algıları da artık iyice gelişmiştir. Eskiden refleks olarak ya da bilinçsiz bir şekilde tepki veren bebeğiniz bu dönemden sonra artık pek çok şeye bilinçli bir şekilde tepki vermeye başlar. Bu dönemde bebeğiniz hafızasında pek çok bilgileri depolayabilir, pek çok şeye mantıklı bir şekilde tepkiler vermeye başlayabilir. Siz onu çoğu şeyden habersiz sanırsınız ama aslında o da artım düşünebilen, anlayabilen ve hissedebilen bir insan algısına artık yavaş yavaş sahip olmaya başlamıştır.

Bebeğiniz de Kanuni Hak ve Özgürlüklere Sahiptir

Yaşama hakkı gibi pek çok hak ve özgürlüklere bebeğinizde artık yavaş yavaş sahip olamaya başlayacaktır. Gebeliğin 24. Haftasında bebeğinizin hak ve özgürlükler kazanması Amerika gibi bazı ülkelerde bu haftadan itibaren bebeğe verilmeye başlar. Yani artık bebeğinizin de siz ve sizin gibi diğer vatandaşlardan farkı yoktur. O da diğer insanlar gibi bir bireydir ve o da her insanın sahip oldukları hak ve özgürlüklere sahiptir. Bebeğiniz de diğer kişiler gibi kanuni olarak bu haklardan faydalanmaya başlar. Ülkemizde bebeğe verilen bu hak ve özgürlükle 26. Gebelik haftasından sonra verilse de Amerika gibi gelişmiş ülkelerde belirttiğimiz gibi bu haftalarda verilmeye başlar. Artık bu dönemden sonra bebeğinizin de her insan gibi en önemli hak olan yaşama hakkı vardır. Hiçbir yasal ve kanuni işlem onu hayat hakkından mahrum edemez. Eğer edilirse kanuni olarak bu işi yapanlar, yaptıranlar ve yapılmasına izin verenler çeşitli cezai işlemlere çarptırılır. Bu açıdan bebeğinizin de artık bir birey olduğunu unutmamak ve ona göre davranmanız gerekmektedir.

24. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde siz de bazı değişiklikler olmaya diğer haftalarda olduğu gibi devam eder. Gebeliğin 24. Haftasında siz de olan değişiklikler  içinde bu dönemde kalsiyum ihtiyacınızın diğer haftalara göre daha çok olmasıdır. Bu açıdan kalsiyum içerikli gıdaları bol tüketmeye daha çok özen göstermelisiniz. Bebeğiniz kesinlikle kalsiyumsuz kalmayacaktır. Bebeğiniz ihtiyacı olan kalsiyumu siz yeterince almasanız da sizin kalsiyum depolarınızdan sağlamaya çalışır. Buna bağlı olarak bebeğiniz kalsiyum alırken sizdeki kalsiyum bebeğinize geçer ve siz kalsiyumsuz kalırsınız. Bunun sonucunda diş çürükleri başlayabilir. Gebelik döneminde sık diş çürüğü görülmesinin nedenlerinden birisi gebelikte yeterince alınmayan kalsiyum kaynaklıdır. Bu bakımdan hamilelikte kalsiyum alımını diğer zamanlara oranla daha çok dikkat etmeniz gerekir. Süt, yoğurt, yumurta gibi kalsiyum içerikli besinleri bu dönemde sık tüketerek gebelikte kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Gebelikte karşılaşılan sorunlardan birisi de diyabettir. Gebeliğe bağlı olarak diyabet riskiniz de artabilir. Doktorunuz 24. Ve 28. Haftalar arası ‘’ şeker tarama test,’’ sizden isteyebilir. Bu teste göre diyabete yakalanıp yakalanmadığınız tespit edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu