Hamilelik

23. hafta gebelik

23. hafta gebelik

Gebelikte 23. Hafta

Bebeğinizin şeklinin artık iyice belirgin olduğu gebelikte 23. Hafta içerisinde bebeğinizin vücudu iyice yerleşmiş olup normal şeklini almıştır. Sadece bebeğinizin baş kısmı vücuduna göre biraz büyüktür.

Bu dönemde bebeğinizin gözleri de artık oluşumunu tamamlamış durumdadır. Ancak bebeğinizin göz rengi henüz oluşmamıştır. Çünkü göze rengini veren pigment maddesi henüz oluşmamıştır.

Diğer haftalarda olduğu gibi bu hafta da bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlarsınız. Bu haftada bebeğinizin hareketlerini çok daha yoğun bir şekilde hissetmeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizin tekmelerini bu hafta içinde karnınızda iyice hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bu hafta içerisinde pankreas gelişimini iyice tamamlamış durumdadır. Pankreas tamamlanarak bu hafta içinde görevini yerine getirmeye devam edecektir.

Bu hafta için bebeğinizin orta kulağında yer alan kemikler de gelişimini tamamlar. Orta kulakta kemikler gelişimini tamamladığı için bebeğiniz bu dönemden sonra dışarıdan gelen sesleri aktif olarak işitmeye başlayacaktır. Sizin ve diğer kişilerin sesini bebeğiniz artık duyabilir. Bu haftada bebeğinizle konuşma deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizi duyacak ve sizi anlayacaktır. Bebeğinize sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Ona hoş melodiler dinletebilir ruhsal gelişimine şimdiden katkıda bulunabilirsiniz.

23. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğinizde olduğu kadar sizde de birtakım değişiklikler olması normaldir. Gebeliğin 23. Haftasında sizdeki değişiklikler olarak en çok dikkat çeken değişiklik kilo artışının daha fazla olmasıdır. Bebeğiniz artık iyice büyümüştür ve varlığını karnınızda iyice hissettirmeye başlamıştır. Bu dönemde hamile olduğunuz artık net olarak belli olur. Bazı gebeler çok fazla kilo artışı yaşamasa da yine de bu dönemden sonra pek çok gebe belirgin olarak hamile görünümüne kavuşmuştur. Bu dönemden sonra da kilo artışınız yavaş yavaş devam edecektir. Kilo artışının normalden fazla olmasını önlemek için sağlıklı bir şekilde beslenmeyi alışkanlık haline getirmeniz iyi olacaktır. Taze sebze ve meyveler, süt, yoğurt gibi protein içerikli besinlerle beslenerek gebelikte hem fazla kilo alımının önüne geçmiş olursunuz hem de kendiniz ve bebeğiniz için daha sağlıklı bir şekilde beslenmiş olursunuz.

Bu hafta içinde anne adaylarında görülen şikayetlerden birisi de bacak kramplarıdır. Bu dönemde bacaklarınıza kramp şeklinde ağrılar girebilir. Bacak kramplarını önlemek için kalsiyum ve magnezyum içeren besinlerle beslenmeniz gerekir. Ayrıca doktorunuzun önerdiği şekilde egzersiz yaparsanız bacak kramplarından kurtulmanız mümkün olabilir.

Bu dönemde belirttiğimiz gibi artık bebeğinizin hareketlerini iyice hisseder hale gelebilirsiniz. Ultrasona gerek kalmadan kendiniz bebeğinizin hareketlerini anlayabilirsiniz.

Gebeliğin 23. Haftasında Bebeğinizle İletişim

Bebeğiniz daha önce belirttiğimiz gibi artık sesleri iyice duyar hale gelmiştir. Gebeliğin 23. Haftasında bebeğinizle iletişim kurmak için elinizi karnınıza koyarak onunla konuşmayı deneyebilirsiniz. Bebekler ince ve tiz sesleri daha iyi algılamaktadırlar. Babalar da bebekleriyle konuşurken seslerini incelterek konuşmalıdırlar. Böylece incelmiş bir sesi bebeğiniz çok daha iyi algılamış olacaktır. Bebeğiniz sesleri algıladıkları için bebeğinizle ince ve tiz bir ses tonunla konuşmak dışında bebeğinize bu dönemde müzikler de dinletebilirsiniz. Yumuşak kalbi okşayan ve ruha huzur veren müzikler açabilirsiniz. Bebeğinize müzik dinletirken milli ve manevi duyguları yansıtıcı müzikler dinletmeniz bebeğiniz için çok daha etkili olacaktır.

Unutmayın bebeğiniz henüz çok küçük olmasına rağmen ve siz onu göremeseniz dahi o sizi ve çevresindekileri anne karnında hissedebilmektedir. Korku, sevinç, üzüntü, kaygı gibi daha pek çok duyguları bebeğinizde hissetmekte ve algılamaktadır. Sizin ruhsal durumunuz, çevrenizde olan biten herşey bebeğinizi de etkilemektedir. Bu açıdan daha dikkatli olarak onun ruhsal gelişimini şimdiden en iyi şekilde gelişmesine katkı sağlamaya çalışmalısnız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı