Hamilelik

22. hafta gebelik

22. hafta gebelik

Gebelikte 22. Hafta

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinden biri olan gebelikte 22. Hafta bebeğinizin şeklinin iyice belirgin olduğu dönemdir. Bu dönemde bebeğiniz artık tamamen gelişmiştir. Tam bir insan şeklindedir artık. Bebeğinizin artık göz kapakları da oluşmuştur ve bu göz kapaklarını rahatlıkla hareket ettirebilmektedir.

Bebeğiniz bu dönemde 430- 470 gr ağırlığında ve 27- 28 cm boyundadır. Bebeğinizin bu hafta kaş tüyleri de artık çıkmaya başlamıştır ancak bebeğinizin kaş tüyleri henüz daha belirgin bir halde değildir. Kaşlar gelişimini doğumdan sonraki zamanlarda tamamlamaya başlayacaktır.

Bu dönemde erkek bebeklerin testisleri karın içi bölgesinden skrotuma yani testisleri barındıran torbamsı organa doğru inmeye başlar. Fakat tam olarak bu süreç tamamlanmaz. Testislerin skrotuma inme işlemi gebeliğin 32. Haftasına doğru ancak tamamlanır.

22. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğinizde olan bazı değişiklikler dışında sizde bazı değişimler olabilmektedir. Gebeliğin 22. Haftasında sizdeki değişiklikler olarak kilo artışı yine gözlemlenir. Bu kilo alımı önceden daha azken bu dönemden sonra daha sık olmaya başlar. Eskiden olan mide bulantısı ve iştahsızlık gibi durumlar olmadığı için artık kilo alma sıklığınızda artmıştır.

Karnınızda taşıdığınız bebeğiniz iyice büyümeye başladığı için sırt kaslarınızın yorulmaya başlar ve bunun sonucunda sırt ağrılarınız oluşabilir. Bunun dışında çatınızı oluşturan kemikleriniz de doğuma hazırlık çalışmaları yapmaktadır. Bu açıdan belinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Belinize dikkat etmediğiniz durumda bu çalışmalar sonucu bel ağrılarınız da olabilir.

Gebelikteki Bel ve Sırt Ağrıları İçin Neler Yapılabilir?

Gebelik döneminde yaşanılan gebelikteki bel ve sırt ağrıları için yapılacaklar olarak size şunları önerebiliriz:

  • Bel ve sırt ağrılarınızın çoğalmaması için çok uzun süre ayakta durmamaya çalışın. Yorulduğunuzda oturup dinlenin.
  • Otururken ayaklarınız kalça seviyesinden yukarıda olsun. Bunun için ayaklarınızın altına bir tabure koyarak oturabilirsiniz.
  • Egzersiz ve yürüyüş her durumda olduğu gibi gebelikte de faydalıdır. Bunun için günlük yürüyüşler yaparak bel ve sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
  • Gebelikte ayakkabı seçimi de önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabı kesinlikle giymeyin. Aynı şekilde hiç topuğu olmayan ayakkabılar giymek te uygun değildir. Ortepedik ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu