Hamilelik

21. hafta gebelik

21. hafta gebelik

Gebelikte 21. Hafta

Bebeğinizin hızlı bir şekilde gelişim sürecinden sonra bebeğinizin gelişiminin yavaşlamaya başladığı bu haftada bebeğiniz artık iyice büyümüştür. Gebelikte 21. Hafta bebeğiniz 360- 400gr kiloda ve 27- 28 cm boyundadır.

Bebeğinizin bu haftada kalbi çok daha hızlı bir şekilde atar. Bebeğinizin kalp kası güçlendiği için bebeğinizin kalbi hızlı bir şekilde atmaya ve daha kuvvetli bir şekilde kan pompalamaya başlar.

Bebeğiniz bu dönemde artık seslere karşı da tepki vermeye başlar. Bebeğiniz sizin ve çevrenizdekilerin seslerini duymaya başlar ama tepki vermesi gecikebilir. Zamanla duyduğu seslere karşı bebeğiniz çok daha iyi şekilde tepki vermeye başlayacaktır.

Bebeğinizin bu haftadan sonra hareketleri daha da sıklaşır. Bebeğinizin hareketlerini artık çok daha iyi bir şekilde hisseder hale gelebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri tam istikrarlı olmadığı için bazen çok hareket ederken bebeğinizin bazen de hiç hareket etmediğini hissedebilirsiniz. Beyin dokusunun gelişimine bağlı olarak bebeğinizin hareketleri ilerleyen zamanlarda daha istikrarlı olacaktır. Zamanla bebeğinizin sizin konuşmanıza ve yediğinize tepki verdiği hissedecek ve bunun sonucunda mutlu olacaksınız.

Bebekler Niçin Anne Karnında Hareket Eder?

Bebekler anne karnında hareket etmek durumundadır. Sağlıklı bebekler anne karnında hareket ederek kendini belli ederler. Tabi her bebekten aynı hareketliliği beklemek doğru olmaz. Bazı bebekler daha sık hareket ederken bazıları da daha az hareket edebilir. Bebeklerin anne karnında hareket etmesi gereklidir. Çünkü bebeğinizin anne karnında bazı görevleri vardır. Doğmadan önce bebeğinizin dış dünyaya karşı kendini hazırlamak durumundadır. Bebeğiniz doğduğunda kolları, bacakları, solunum ve boşaltım sistemi gibi pek çok organı çalışır durumda olması gerekir. Bunun için bebeğiniz anne karnında egzersiz ve hareket yaparak bu organlarının daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Bebeğiniz sürekli hareketler ile organlarının çalışmasını en iyi şekilde desteklemeye çalışır. Bebeğiniz anne karnında hareket ederek organlarının çalışmasına yardımcı olduğu için doğduktan sonra bu organlarının işlevini yerine getirmesi daha kolay olur. Anne karnında donanımlı olan ve çalışan organlar doğduktan sonra çok dış dünyaya çok daha kolay bir şekilde adapte olarak işlevlerini aynı şekilde sürdürmeye devam eder.

Bebeğiniz anne karnında rahatça hareket eder. Bebeğiniz için özel olarak yapılandırılan amniyon sıvısı içinde bebeğinizin hareket kabiliyetini rahatça yapabileceği ortam bulunmaktadır. Bebeğinizin ihtiyacı olan besin maddelerinin alımı, oksijen alımı, ısı ve korunma gibi ihtiyaçları bu güvenli ortamda yerine getirilir. Bu açıdan anne karnı bebekler için hayatta en güvenilir yerlerden birisidir.

21. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bebeğinizde olan değişimler siz de de aynı şekilde olmaya devam eder. Gebeliğin 21. Haftasında sizde olan değişiklikler olarak bu haftada nefes darlığı sorunu ile sık karşılaşırsınız. Bunun nedeni karın boşluğu içinde büyüyen uterusun diğer organlarla birlikte diyafram kasını sıkıştırmasıdır. Bunun sonucunda nefes darlığı sorunu yaşarsınız. Çabuk yorulur ve nefes nefese kaldığınız durumlar daha sık olabilir. Bu durum hamileliğin getirdiği normal sorunlardan birisidir. Gebeliğiniz ilerleyen dönemlerine doğru sizdeki bu sorunlar daha da artmaya devam edecektir. Bu durum sizi biraz zorlayacak hale gelebilir.

Bu haftada görülen diğer değişikliklerden birisi de vajina akıntınızda artış olmasıdır. Hormonal değişimlerin etkisiyle vajina akıntınız artabilir. Bu normaldir. Ancak akıntı ile birlikte kanama, kaşıntı ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa bu durumda yardım almanız gerekebilir. Bu belirtilerin olması enfeksiyon ya da başka bir hastalığın belirtisi olabileceği için bu durumlarda uzman bir doktora görünmenizde sizin için yarar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu