Hamilelik

20. hafta gebelik

20. hafta gebelik

Gebelikte 20. Hafta

Artık bebeğiniz karnınızda geçirdiği yaşamın yarısını tamamlamış durumdadır. Gebelikte 20. Hafta bebeğinizin beyninin hızlı bir şekilde olgunlaşmaya başladığı süreçtir. Bu hafta bebeğinizin sinir hücreleri devamlı çoğalmaktadır. Bebeğinizin beyninde dakikada yüz bin kadar yeni hücreler oluşur.

Bebeğiniz bu haftada 300- 350 gr ağırlığında ve 25- 26 cm boyundadır. Bebeğinizin bu haftada tat, işitme, koku, görme ve dokunma gibi duyu organları aktifleşme sürecine girer.

Erkek bebeklerin bu haftada testisleri karın boşluğuna doğru inmektedir. Kız bebeklerin ise yumurtalıklarında milyonlarca hücre oluşumu gerçekleşir. Bu dönemden sonra kız bebeklerde başka yumurta hücresi oluşmaz.  Olanlarda giderek azalmaya başlayacaktır. Kız bebekleri 750 bin kadar yumurtalıklarında fosikülle dünyaya gelir. 25- 40 yaş arası bu fosiküller 70 bin kadar kalır. 40 yaşından sonra ise 10 bine kadar düşer ve bunlardan az bir kısmı olgunlaşıp yumurta döllenir.

Bebeğiniz artık bu haftadan sonra çok daha hızlı bir şekilde kilo almaya başlar. Bu saatten sonra bebeğiniz artık iyice kuvvetlenip geliştiği için bebeğinizin hareketleri de çok daha hızlı ve kuvvetli bir şekilde olacaktır. Bebeğinizin hareketlerini artık daha keskin bir şekilde iyice hissetmeye başlayabilirsiniz.

20. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bebeğinizde olan değişiklikler dışında bu haftada sizde de bazı değişiklikler olmaya başlayacaktır. Gebeliğin 18. Haftasında sizde olan değişiklikler olarak rahminizde değişiklik hissedilir. Rahminiz bu dönemde neredeyse göbek deliğiniz hizası kadardır. Gebeliğin 38.  Haftasına kadar rahminiz yukarıya çıkmaya devam edecektir. 38. Haftadan sonra doğumun yaklaştığı zamana kadar da rahminizin aşağı doğru inmeye başlayacaktır.

Bu haftada göbek deliğiniz ile kasık arasında koyu renkli kahverengi çizgi oluşumu başlar. Bu oluşumlara ‘’ linea nigra ‘’ ismi verilir. Doğum olayı gerçekleştikten sonra bu çizgiler kaybolur.

Bu dönemde artık iyice kilo almaya başlarsınız. Karın, göğüs ve kalçanızda gözle görülür derecede genişleme ve büyümeler başlar. Bu genişleme ve büyümenin etkisiyle bu bölgelerde çatlak oluşumu başlar. Bu çatlaklar maalesef kalıcıdır. Doğumdan sonra gri renkte bu çatlaklar kendini gösterir. Çatlakların oranı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı anne adaylarında daha çok çatlak hissedilirken bazı anne adaylarında da bu çatlaklar daha az olabilir. Çatlakların oluşumunu azaltmak ya da önlemek için çatlaklar için satılan özel çatlak kremleri kullanabilirsiniz. Badem yağı gibi ürünler de çatlak oluşumunu azaltmada size yardımcı olacak ürünlerden birisidir. Bunlardan birini kullanarak çatlak oluşumuna karşı önlem alabilirsiniz.

Gebelikte Çatlak Oluşumunu Önlemek İçin Başka Neler Yapılabilir?

Gebelik sırasında çatlak oluşumu kişinin moralini bozabilir. Vücuttaki genişleyip gerilmeye dayalı oluşan çatlaklar doğumdan sonra belirgin şekilde dikkat çekebilir. Bunlar da kişinin psikolojisini bozabilir. Gebelikte çatlak oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler olarak bazı çatlak önleyici kremler ya da badem yağı gibi çatlak giderici yağları kullanabileceğinizi söylemiştik. Bunlar dışında gebelikteki çatlak oluşumunu önlemek için bol sıvı içebilirsiniz. Bolca su içerek çatlak oluşumunu azaltabilirsiniz. Taze sebze ve meyveler yiyerek sağlıklı şekilde beslenerek ve doktorunuzun önerdiği şekilde egzersizler yaparak çatlak oluşumunu engellemeye çalışabilirsiniz. Bu şekilde önlemlerle gebelikteki çatlak oluşumunu azaltabilir ya da önleyebilirsiniz.

Tüm bu çabalara rağmen yine de bazı kişilerde çatlaklar oluşabilir. Bu tamamen kişinin yapısı ile alakalıdır. Kalıtsal durumlar da çatlak oluşumunda etkilidir. Bazı gebelerde ise hiç bir şey yapmamalarına rağmen, hiçbir koruyucu önlem almamalarına rağmen vücutlarında hiçbir çatlak izi oluşmayabilir. Kişinin cilt yapısına göre çatlak oluşumu kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu