Hamilelik

2. hafta gebelik

2. hafta gebelik
Gebelikte İkinci Hafta

Gebeliğin yeni oluşmaya başladığı ve siz de bazı gebelik belirtilerinin çıkmaya başlamasıyla hamilelik evresine adım atmaya başlamış oluyorsunuz. Gebelikte ilk belirti olarak adet gecikmesi, sık tuvalete çıkma ihtiyacı gibi belirtilerden sonra gebelikte ikinci hafta denilen dönemde bu belirtiler dışında başka hamilelik belirtileri de yaşanmaya başlayacaktır. Yumurtlama döneminin başlangıç zamanına denk gelen bu dönem de hamile kalma döneminin yaşandığı ve belirtilerin giderek arttığı dönemlerdendir. Bu dönemin hesaplanması için adet döngünüzün zamanını bilmeniz gerekir. Örneğin 30 gün adet döngüsü yaşıyorsanız yumurtlama döneme muhtemelen adet zamanından sonraki 14. Güne denk geleceği için 30 günlük adet gününden 14 günü çıkarınca 16. Gün yumurtlama günü olarak düşünülebilir. Bu dönemde yumurtlama olayının gerçekleşmesi çok büyük ihtimaldir. Bazı çok doğurgan kadınlarda ilk haftalarda ya da hamileliğin yaşanma ihtimalinin çok az olduğu sın haftada yumurtlama dönemi yaşanabilir. Ancak genel olarak yumurtlama zamanı adet bitiminden iki hafta sonra gerçekleşir.

Gebelikte 2. Hafta Yaşanan Belirtiler

Yumurtlama olayının gerçekleştiği gebelikte 2. hafta yaşana belirtiler içerisinde şu belirtiler yer almaktadır:

 • Göğüslerde hassasiyet: Hamilelik belirtileri içerisinde göğüslerin hassaslaşması da bulunmaktadır. Bu dönemde gebe kalan bir kadının göğüslerinde değişiklikler far edilir. Göğüsler bu zamanda hassaslaşarak dokunulduğunda ağrı yapabilir.
 • Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı: Bu dönemde rahim büyüyüp hamilelik için elverişli bir konuma gelmeye çalıştığı için kasık bölgesinde ağrılar yaşanmaya başlayabilir. Hamileliğin ilk zamanlarında bun ağrı normal kabul edilir. Ancak gebeliği ilerleyen safhalarına rağmen ağrı devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz. Çünkü aşırı kasık ağrıları düşük tehlikesinin habercisi olabilir.
 • Vaginal akıntıların artması: Gebeliğin ilk haftasında vagina bölgesinde akıntı normalden daha fazla gelmeye başlayabilir.
 • Vücut sıvısının artması: Hamileliğin ikinci haftasında gözlemlenen belirtilerden birisi de vücut sıvısının artmasıdır.
Hamilelik Belirtileri

Gebeliğin ilk haftalarında pek çok belirti yaşanmaktadır. Hamilelik belirtileri olarak toparlayacak olursak ilk haftalarda yaşanan hamilelik belirtileri içerisinde

 • Adet zamanında gecikme: Gebeliğin ilk belirtisi olarak akla ilk gelen belirtilerden birisi adet gecikmesidir. Her Ay düzenli olarak adet gören bir kadın son adet döneminde gecikme yaşıyorsa ve günler geçmesine rağmen adet olmadıysa hamilelikten şüphelenilebilir.
 • Mide bulantısı ya da kusma: Hamilelik belirtileri içinde mide bulantısı sık yaşanan durumlardan birisidir. Adet gecikmesinden sonra mide bulantınızda başlayacaktır. Birinci trimester döneminde hamileliğin ilk aylarında mide bulantılarında artış görülür.
 • Sık idrara çıkma: Hamileliğin en dikkat çekici belirtilerinden birisidir. İlk aylar rahim genişlemeye başladığı için tuvalete çıkma ihtiyacınız artacaktır.
 • Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme: Gebelikte bazı yiyeceklere karşı içinizde tiksinti uyanabilir, bazılarına da aşırı istek duyabilirsiniz.
 • Göğüslerde hassasiyet: Gebeliğin başlangıcında göğüslerde de değişiklikler başlar. Bu dönemde göğüslerinizde aşırı bir hassasiyet başlayabilir. Göğüsleriniz sertleşip ağrıyabilir ve sızlamaya başlayabilir.
 • Kasık Bölgesinde ağrı olması: Rahimin genişlemesiyle birlikte bu dönemde kasıklarda da ağrı başlayabilir. Kasık bölgenizde bıçak yarası gibi ağrılar duymaya başlayabilirsiniz. Embriyo rahimin içine yerleştikçe ve alıştıkça ilerleyen zamanlar bu ağrı azalacaktır. İlk üç ayda kasıklarda ağrı olması normal kabul edilmektedir.
 • Ağızda metalik tat oluşması: Gebeliğin ilk haftalarında ağız içinde tuhaf, değişik bir tat oluşabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu