Hamilelik

19. hafta gebelik

19. hafta gebelik

Gebelikte 19. Hafta

Gebeliğin iyice ilerlediği gebelikte 19. Hafta içinde bebeğiniz 16- 22 cm boyunda ve 280- 300  ağırlığında olmuştur. Artık bebeğiniz iyice büyümeye başlamıştır. Karnınızdan da bebeğinizin büyüdüğünü hissedebilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin  ‘’lanuga’’ denilen ipekli tüyler derisinin korunması i.in veenşk kaseosa ismi verilen madde üretilir. Bun madde beyaz renktedir. Beyaz renkli ve krem kıvamında olan bu madde bebeğinizi içinde bulunduğu ortamdan korur ve aynı zamanda doğun sonrasında da bebeğinizi ısı kaybından korur.

Bilindiği gibi bebeğiniz amniyon sıvısının içinde yaşar. Su ile çevrili olan bu sıvı içinde bebeğinizin hiçbir koruma olmaksızın yaşadığını düşünmek gerçekçi olmaz. Normal bir suyun içinde aylarca bir insanın kaldığını düşünün bu kişinin cildi ne hale gelir tahmin edersiniz. Bebeğinizin de içi su ile ve çeşitli maddelerle dolu olan bu amniyon sıvısı içinde koruma olmaksızın durması düşünülemez. Bebeğinizi bu ortamdan koruyan madde olmasaydı bebeğinizi cildi buruş buruş olacak ve ısı kaybı da çok olacaktı. Bu aşıdan bu madde bebeğinizin cildinin en iyi şekilde korunması için bebek için oldukça gerekli olan ve ihtiyaç duyulan bir maddedir.

19. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğinizde olduğu kadar sizde de birtakım değişikliklerin yaşanması normaldir. Gebeliğin 19. Haftasında sizde olan değişiklikler olarak en dikkat çekici değişiklik cildinizde yaşanır. Bu dönemde cildinizde belirgin değişiklikler olur. Gebelik döneminde pigment birikmesine bağlı olarak cildinizde de değişiklikler yaşanır. Göz çevrenizde, şakaklarınızda, alın ve yanaklarınızda renk değişiklikleri yaşanabilir. Buna halk dilinde gebelik maskesi ismi verilir. Bu renk değişimleri güneşe maruz kalmakla daha çok artabilir. Bu açıdan gebelikte mümkün olduğunca çok güneşte durmamak yararınıza olacaktır. Dışarı çıkacaksanız güneş kremi sürmeyi ihmal etmemeniz yararınıza olacaktır. Güneşten korunmak için şapka takabilir ayrıca güneş şemsiyesi kullanabilirsiniz. Bu önlemler sizi güneşten koruyacak ve renk değişiminin daha çok artmasını da önleyecektir.

Bu dönemde cildinizde yaşanan renk değişimleri dışında göğüslerinizde de birtakım değişiklikler yaşanabilir. Göğüslerinizde ki kahverengi alan bu dönemde daha da büyür. Areola ismi verilen bu kısım göğsünüzün yarısını kaplayabilir. Bu durum gebelik döneminde yaşanan normal bir durumdur. Korkmanıza ya da endişelenmenize lüzum yoktur. Göğüslerde görülen bu kahverengilik doğumdan sonra da devam eder. Doğumdan sonra bir yıla yakın zaman kadar bu durum devam edebilir. Bir yıldan sonra göğüslerinizin kendi doğal rengini almaya başlayabilir.

Gebelikte Sıklıkla Yaşanan Mantar Enfeksiyonu

Gebelik döneminde yaşana pek çok rahatsızlıklar birisi de mantar enfeksiyonudur. Gebelikte yaşanan mantar enfeksiyonu pek çok anne adayında görülebilen bir durumdur. Mantarın en büyük belirtisi kaşıntıdır. İnsanı rahatsız eden bir kaşıntı hissi veren mantar enfeksiyonu gebelik sürecinde kişiyi zorlayan durumlardan birisidir. Mantar enfeksiyonu riski hijyene dikkat edilmediği durumlarda daha çok ortaya çıkar. Gebelikte mantar enfeksiyonuna yakalanma riskini azaltmak için kişisel temizliğimize normalden daha çok zaman ayırmalıyız. İç çamaşırımız daima kuru ve temiz kalmalıdır. Pamuklu iç çamaşırları kullanmayı tercih etmeliyiz. Doğal bir yöntem olan mantar enfeksiyonunu önleyerek vücuda yararlı bakteriler oluşmasına neden sağlayan yoğurdu gebelikte daha sık tüketmeliyiz. Gebelik döneminde yoğurt yemek mantar enfeksiyonunu önleyebileceği gibi aynı zamanda hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu en iyi şekilde alması için de yarar sağlayacaktır. Mantar enfeksiyonuna yakalandığınız takdirde bu hastalığın tedavisi için doktorunuza başvurabilir ve bu konuda doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Doktorunu bu konuda size yardımcı olarak hastalığın tedavisi için sizlere yol gösterecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu