Hamilelik

18. hafta gebelik

18. hafta gebelik

Gebelikte 18. Hafta

Gebeliğin ikinci yarısına doğru gittiğimiz gebelikte 18. Hafta döneminde bebeğiniz 190- 200 gr arası ağırlığa ulaşır. Bebeğinizin boyu da 14-20 cm kadardır. Bu dönemde bebeğinizin uyku zamanları vardır. Bebeğiniz ihtiyacı geldiğinde uyuma pozisyonuna geçer. Bebeğinizin kendisine uygun olan ve hoşlandığı pozisyonu seçerek uyumaya başlar. Bu dönemde erkek bebeklerde prostat gelişimini iyice tamamlamıştır. Kız bebeklerin ise yumurtalıklarında ilkel yumurta hücreleri oluşmaya başlar. Bu yumurta hücreleri bebeğinizin menopaza kadar ki dönemde tüketeceği yumurta hücreleridir. Bu dönemde kız bebeklerin uterusları artık tamamen gelişmiştir. Bebeğinizin bu dönemde gözleri büyüktür ancak ilerleyen zamanlara gözler eski şeklini almaya başlayacaktır. Bebeğinizin ses telleri de bu dönemde artık oluşumu iyice tamamlamıştır. Bebeğinizin ağlama yetisi vardır ancak hava olmadığı için şimdilik bu yetisini gerçekleştiremez.

Bu dönemde bebeğinizin akciğerlerinde alveoller yani hava kesecikleri oluşmaya başlamıştır. Doğum anına kadar bebeğinizin alveolleri sıvı ile dolu olacaktır. Doğumdan sonra ancak hava ile dolmaya başlayacaktır. Bu dönemde plesanta da gelişimini tamamlamıştır. Bu haftadan sonra plesantanın artık kalınlığı artmaz ama çap olarak büyümeye de devam eder.

Gebeliğin 18. Haftasında sizdeki değişiklikler

Bu dönemde sadece bebeğinizde değil siz de de değişiklikler olmaya devam eder. Gebeliğin 18. Haftasında sizdeki değişiklikler olarak öncelikle vücut şeklinizi dikkat çeker. Artık bu dönemde iyice hamile olduğunuz anlaşılmaya başlamıştır. Kilo alımı ile karnınız büyümeye devam eder ve eskisinden çok daha kilolu bir görünüme kavuşursunuz.

Bu dönemde pek çok anne bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlar. Bu dönem içinde bebeğinizin hareketlerini en iyi şekilde hissedersiniz. Bebeğinizin ilk hareketlerini bu dönemde tıpkı bir kelebeğin kanat çırpması gibi hissedersiniz. Sonraki dönemlerde bebeğinizin kemik ve kasları güçlendikçe bebeğinizin hareketlerini çok daha iyi bir şekilde hissetmeye başlayacaksınız.

Bebeklerin hareket kabileyeti kendine özgüdür. Bir saniyen çok daha uzun süren bebeğinizin kuvvetli hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Bebeğiniz her zaman hareket etmez. Bazı durumlarda bebeğinizin uyuyabilir ya da hareketsiz kalabilir. Eğer çok hareketli bir bebekse önceden sık sık hissettiğiniz hareketleri bir zaman sonra hissetmiyorsanız ve bu konuda endişeniz varsa kontrol için doktorunuza gidebilirsiniz. Gerek gördüğünüz durumlarda endişeniz varsa ve içiniz rahat etmiyorsa bebeğinizi değerlendirmek üzere doktorunuzdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacak ve ultrasonda bebeğinizi kontrol ederek bir terslik olup olmadığı konusunda size yardımcı olacaktır.

Gebelik Döneminde Yaşanan İdrar Enfeksiyonu

Gebelik döneminde anne adayı bazı sorunlarla karşılaşabilir. Bunlardan birisi de idrar enfeksiyonudur. Gebelik döneminde yaşanan idrar enfeksiyonu anne adaylarında gözlemlenebilen bir sorundur. İdrar yollarındaki düz olan kaslar diğer kaslar gibi gevşeme eğilimi içinde olabilir. Bunun sonucunda akım yavaşlayabilir. Eğer anne adayı yeterli derecede sıvı almıyorsa idrar enfeksiyonuna yakalanma riski buna bağlı artar.

İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri olarak idrar yapma esnasında yanma hissi, çok sık idrara çıkma ihtiyacı gibi belirtilerdir. Bazen de hiçbir belirti vermeden de idrar yolu enfeksiyonuna yakalanabilirsiniz. Sinsi olarak anlamadan idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı çekebilirsiniz.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna pek çok anne adayı yakalanabilir. İdrar yolu enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden doktora gitmeniz sizin yararınıza olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için enfeksiyonun belirtilerini azaltmak ya da bu hastalığa yakalanmadan önce yapılması gereken anne adayının bol sıvı tüketmesidir. Bol su içerek ya da süt, meyve suyu gibi sulu gıdalarla ya da içeceklerle  beslenerek idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu