Hamilelik

17. hafta gebelik

17. hafta gebelik

Gebelikte 17. Hafta

Gebeliğinizin 17 haftasın doğru geldiğiniz bu dönemde bebeğinizin boyu 13- 18 cm arası, kilosu ise 140- 150 gr arasıdır. Gebelikte 17. Hafta içinde bebeğiniz iyice büyümeye başlamıştır. Bu dönemde bebeğinizin cilt altı yağ depolarının artmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin küçücük kalbi çok iyi bir şekilde artık çalışmaktadır. Bebeğinizin kalbi bu hafta da dakikada 120- 180 kez atmakta ve buna bağlı olarak günde 30 litre kadar kan depolamaktadır. Bebeğinizin kalbinin bu kadar hızlı çalışması ve yüksek miktarda kan depolamasının nedeni bebeğinizin içinde bulunduğu ortamdan kaynaklanmaktadır. Bebeğinizin içinde bulunduğu amniyon sıvısında oksijen seviyesi daha düşük olduğu için kan daha hızlı bir şekilde dolanmakta ve kalp kası da buna bağlı olarak daha fazla çalışmaktadır.

Bu dönemde bebeğinizin bağırsaklarında ‘’ mekonyum’’ denilen fetal dışkı birikmeye başlamaktadır. Bebeğinizin ilk dışkısı olan bu dışkı yutulan amniyon sıvısı ve sindirim atıklarıdır. Yeşilimtrak ya da kahverengi renginde olan bu dışkıyı bebeğiniz bağırsaklarında biriktirir.

Bu dönemde bebeğinizin kalsiyum ihtiyacı daha çok arttığından kemiklerinde kalsiyum depolama ihtiyacı artar. Bu açıdan bu dönemde bolca kalsiyum içerikli besinlerle beslenmeniz son derece önemlidir.

Gebelikte Yeterli Kalsiyum Alınmazsa?

Kalsiyum vücudumuzun en önemli maddelerinden birisidir. Sadece gebelik te değil diğer zamanlarda kalsiyum içerikli besinlerle beslenmemiz son derece önemlidir. Gebelikte kalsiyum ihtiyacı normalden çok daha fazladır. Artık hem kendinizin hem de bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını gidermek durumunda olduğunuz için kalsiyum içerikli gıdaları daha çok tüketmeniz gebelik döneminde önemlidir. Gebelikte yeterli kalsiyum alınmazsa ne olur ve ne gibi sonuçlarla karşılaşır bunları anlatmaya çalışalım; Gebelik döneminde siz de bebeğinizde kalsiyuma ihtiyaç duyarsınız. Eğer yeterli oranda kalsiyum almazsanız bebeğiniz kalsiyumsuz kalmaz. Gerekli olan kalsiyumu sizin kalsiyum depolarından sağlar. Buna nazaran sizin kalsiyum depolarınız azalacağı için dişlerinizde çürükler başlayacaktır ev bunun neticesinde dişlerinizi kaybetme olasılığınız yüksektir. Hamilelik döneminde diş kaybının sık olmasının nedeni gebelikte yeterli oranda kalsiyum almadığınız için bebeğinizin sizin kalsiyum depolarınızı kullanmasıdır.

Gebelikte kalsiyum ihtiyacınızı yeterli ölçüde karşılamak için kalsiyum içerikli besinleri sık tüketmeye çalışın. Bunun için kalsiyum takviyeleri almanıza gerek yoktur. Kalsiyumun yüksek olduğu süt, yoğurt, peynir, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler( özellikle brokoli gibi) yiyecekler tüketerek yeterli derecede kalsiyum ihtiyacınızı bu besinlerden sağlayabilirsiniz. Böylece bebeğinizin de sizin de kalsiyum ihtiyacı en iyi şekilde karşılanmış olur.

Gebeliğin 17. Haftasında sizdeki değişiklikler

Gebelik döneminin ilerlediği bu dönemde siz de bazı değişiklikler gözlemlenebilir. Gebeliğin 17. Haftasında sizdeki değişiklikler olarak ciltte pigmentleşme arttığı için çil ve ben oluşumu gözükebilmektedir. Yüzdeki ben ve çillerin bu dönemde artması gebelik durumuna has olduğu için endişelenmemek gerekir.

Bu dönemde kadınlarda görülen akıntı daha yoğun bir şekilde gebelik döneminde de yaşanabilmektedir. Vajina akıntısı bazı kadınlarda az miktarda olabildiği gibi bazı kadınlarda da günlük ped değiştirebilecek kadar yoğun miktarda olabilir. Gebelikte akıntı olması normal bir durumdur. Akıntı ile birlikte kaşıntı, yanma, ağrı gibi durumlar söz konusu değilse bu konuda endişe duymanıza gerek yoktur. Ancak akıntının akabinde vajina bölgenizde ağrı, yanma ve kaşıntı gibi durumlar söz konusuysa doktorunuza danışabilirsiniz. Aynı zamanda vajina akıntınızda anormallik varsa da doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Normal vajina akıntısı beyaz ya da sarı renktedir. Vajina akıntınız yeşil ve kahve tonlarında ise mutlaka doktorunuza danışın. Bu durum bir enfeksiyon belirtisi ya da değişik bir hastalığın nedeni olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu