Hamilelik

16. hafta gebelik

16. hafta gebelik

Gebelikte 16. Hafta

Bebeğiniz gebeliğin ilerleyen dönemlerinden olan gebelikte 16. Hafta döneminde daha da gelişmiştir. Bu haftada bebeğiniz 100- 120 gr ağırlığında ve 12- 17 cm uzunluğundadır. Bu haftada bebeğinizde belirgin farklardan birisi olarak bacaklarının kollarından daha uzun olmasıdır. Bu dönemde bebeğinizin bacakları kollarından çok daha uzun bir görünümdedir.

Bu dönemde bebeğinizin amniyon sıvısı içindeki yeri geniştir. Bebeğiniz henüz çok fazla büyümediği için burada istediği gibi rahatça hareket edebilmektedir. Bu dönem bebeğinizin hareket kabiliyetinin bol olduğu dönemdir. Bu dönemde eğer daha önceden doğum yaptıysanız bebeğinizin hareketlerini net bir şekilde hissedebilirsiniz. Bebeğinizin artık el ve ayak tırnakları da uzamaya başlamıştır. Bebeğinizin sinir lifleri de bu dönemde gelişir. Bebeğinizin sinir lifleri ‘’ miyelin’’ denilen madde ile kaplanır. Miyelin maddesi sinir iletiminin sağlanması için son derece önemli olan bir maddedir.

Bebeğinizin bu dönemde dolaşım sistemi de iyice gelişmeye başlamıştır. Bebeğinizin bu dönemde cinsiyeti artık tam olarak belli olmaktadır. İyi bir ultrason cihazı ile bebeğinizin bu haftada hangi cinsiyeti olduğu öğrenilmektedir. Bu dönemde doktorunuz bebeğiniz için üçlü tarama testi yapmanızı isteyebilir.

Üçlü Tarama Testi

Gebelik dönemi içinde gebeliğin 16-18 haftaları arasında üçlü tarama testi yapılmaktadır. Bu test tarama testinin yapıldığı kan testidir. Bu testin yapılmasının nedeni bebeğinizde herhangi bir kromozom bozukluğu olup olmadığı saptamaktır. Normal sağlıklı bir bebek normal kromozom sayısı ile dünyada gelir. Nadir de olsa bazı bebekler de kromozon bozukluğu olabilir. Trisomi 21( Down Sendromu) Trisomi 18 ve nöral tüp defekti gibi durumlarının bebeğinizde olup olmadığını tespit etmek için bu dönemde üçlü tarama testini doktorunuz yaptırmanızı isteyebilir. Bu testin yapılmasının  amacı önceden sorunu tespit etmek ve ona göre yapılması gereken ve karşılaşılacak sorunlar konusunda bilgi sahibi olmaktır. Bu testi yaptırmak mecburi değildir. Testi yaptırıp yaptırmamak size kalmış bir durumdur. Bu test yapılırken anne adayını özellikleri de dikkate alınır ve ona göre işlem yapılır. Annenin kilosu, yaşı, sigara kullanıp kullanmadığı gibi durumlar da test aşamasında dikkate alınan durumlardır.

Bu üçlü tarama testi tarama amaçlı yapılmaktadır. Sözü edilen durumlarda hangi anne adaylarının riskli gurupta olduğu ve kesin tanının konulması için amniyosentez yapılması gerekir. Genetik tahlil sonucu kesin sonuç ortaya çıkar. Amniyosentezi herkes yaptıramayacağı için tarama testi yapılarak risk faktörü taşıyan kişiler belirlenerek genetik tahlil yapılır.

Gebeliğin 16. Haftasında sizde değişiklikler

Bebeğinizin iyice gelişmeye başladığı bu süreçte siz de de birtakım değişiklikler yaşanması beklenir. Gebeliğin 16. Haftasında sizde değişiklikler olarak uyku düzeninizde değişim gözlemlenir. Gebeliğinizin ilk haftalarında uykuya karşı eğiliminiz bu dönemde artık tam tersi tepkiye yol açmaktadır. Bu dönemde uykusuzluk problemi çekebilirsiniz. Uykusuzluk sorununuzu önlemek ve daha rahat bir dönemi sağlamak için yatış ve kalkış saatlerinizde düzenli olmanız gerekir. Örneğin;

  • Her gün aynı saatleri yatıp aynı saatlerde kalkmaya dikkat edin.
  • Gece yatarken sıvı kullanımını kesin. Uykudan önce sıvı alımı tuvalete çıkma olasılığınızı arttıracağı için yatmadan önce sıvı almamaya çalışın.
  • Akşam saatlerinde kafein içerikli içecekler tüketmemeye özen gösterin.
  • Oda ısınız da uykuya dalmanız konusunda etkilidir. Kolay bir şekilde uykuya dalmanız için oda ısınız normal sıcaklıkta olmalıdır.
  • Mide yanması sorununuz için yatarken yastığınızın altına ilave olarak bir yastık daha koyun ve bu şekilde uyumaya çalışın.
  • Uykuya kolay bir şekilde dalmak için yatmadan önce ılık bir duş alabilir ve süt içebilirsiniz.
  • Uykuya kolay dalmanız konusunda doktorunuz önerdiği egzersizleri yapmanız da kolay bir şekilde uykuya dalmanızda etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu