Hamilelik

15. hafta gebelik

15. hafta gebelik
Gebelikte 15. Hafta

Bebeğinizin artık iyice büyüdüğü ve geliştiği gebelikte 15. Hafta bebeğinizin bu haftadan sonra çok daha hızlı bir şekilde büyüyüp geliştiği bir dönemdir. Bu dönemde bebeğiniz artık 70- 74 gr ağırlığında ve 10-12 cm büyüklüğünde olmuştur. Bebeğiniz artık kocaman bir insan görünümüne neredeyse gelmiştir. Bu dönemden sonra da bebeğiniz çok daha hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir.

Gebeliğin 15. Haftasında bebeğinizin derisi çok ince bir vaziyettedir. Bebeğinizin derisi çok ince olduğu için cildinin yüzeyindeki damarları görülebilecektir. Bu dönemde bebeğinizin cildini ‘’ lanuga’’ denilen yumuşak ipeksi tüyler kaplayacaktır. Bebeğinizin cildindeki bu tüyler bebeğiniz 26. Haftalık oluncaya kadar varlıklarını sürdüreceklerdir.

Bebeğinizin kulaklarının dış kısmı da gelişimini devam ettirmektedir ve bu süreçte bebeğinizin kulakları iyice gelişerek normal bir kulak görünümünü almaya başlayacaktır. Artık bebeğinizin kulakları eskisi gibi aşağıda ve sarkık değil normal bir kulak şeklinde olacaktır.

Bebeğinizin bu dönemde el parmaklarının etli kısımlarında ayak parmaklarının ise uçlarında sadece bebeğinize özel olan çizgiler oluşmaya başlar. Bu çizgiler sadece bebeğinize özgü çizgilerdir. Artık onların da yavaş yavaş oluşumu bu dönemde başlamaktadır.

15. hafta gebelikte sizdeki değişiklikler

Bu dönemde artık bebeğiniz gelişimini çok daha hızlı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Bebeğinizin artık hemen hemen tüm organları tamamlanmış ve tam olarak şekli belirlenmiştir. Bu dönemde bebeğiniz dışında siz de de bir takım değişiklikler olmaya başlamaktadır. Gebelikte 15. Hafta da sizde olan değişiklikler olarak vücut yapınızda belirgin değişiklikler gözlemlenir. Bebeğiniz artık büyüdüğü ve hızla büyümeye devam ettiği için karnınızda iyice belirmeye başlayacaktır. Karnınız bu dönemde top şeklinde olmaya başlamıştır. Elinizi karnınıza koyduğunuzda rahminizi top gibi hissedebilirsiniz. Bu dönemde karnınız dışında kalçalarınız da iyice dolgunlaşmaya başlamıştır. Gebe olduğunuz bu dönemden sonra artık iyice anlaşılmaya başlamaktadır. Dış görünümüz artık hamile görümünü almaya başlamıştır. Bu dönemden sonra da kilo alımınız daha da artacak ve karnınız daha çok şişmeye ve vücudunuz da biraz daha kilolu hale bürünecektir. Çok fazla kilo alımını önlemek ve sağlıklı bir şekilde kilo alıp hem bebeğiniz hem de kendiniz için sağlıklı yemek menüsü uygulamalısınız. Taze sebze ve meyve, süt, yoğurt, yumurta gibi sağlıklı yiyecek ve içeceklerle beslenerek gebelikte hem fazla kilo alımının önüne geçebilir hem de bu şekilde bebeğinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Gebelikte Bitki Çayı Kullanımı

Gebelikte en çok akla takılan sorulardan birisi de rahatsızlandığımızda ilaç mı yoksa bitki çayı kullanımı mı daha doğru olur? Gebelikte bitki çayı kullanımı kişiye masum gibi gözükse de aslında durum öyle değildir. Bazı bitkiler içeriği iyice araştırılmadığını yarar yerine bize zarar sağlayabilir. Hele ki bu gebelik dönemi olursa bitki çayı kullanırken çok daha dikkatli olmak gerekir ve içeriğini bilmediğimiz bitki çaylarını kullanmamız gerekir. Örneğin sinemaki çayı rahimde kasılmalar meydana getirebilmektedir. Bu örnekten yola çıkarak diyebiliriz ki her bitki çayı bize yarar sağlamamaktadır aksine zararları olabilmektedir. Aktarlardan bilinçsizce alınan bitki çayları gebelik döneminde bize olumsuz etki yapabilir. Bu açıdan gebeliğimiz de kendimizi iyi hissetmiyorsak bitki çayı kullanmak yerine doktorumuza danışarak doktorumuzun önerisi doğrultusunda size ve bebeğinize zararı olmayan ilaçları kullanmanız çok daha uygun olacaktır. Doktorunuz vereceği ilaçları doktorunuz önerdiği şekilde ve sürede kullanmalıyız. Böylece gebeliğimizi rahat geçirmemiz için rahatsızlığımızı gidermede daha güvenli bir yol sağlamış oluruz. Kendimiz için de bebeğimiz için de en doğru yöntemi kullanmış oluruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu