Hamilelik

14. hafta gebelik

14. hafta gebelik
Gebelikte 14. Hafta

Artık yaklaşık olarak 42-45 gr ağırlığında ve 8-10 cm uzunluğunda olan bebeğimiz tam olarak bir insan görünümündedir. Bebeğiniz bu dönemde amniyon sıvısı içinde gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Gebelikte 14. Hafta bebeğinizin organlarının tam olarak tamamlandığı ve gelişiminin hızlı bir şekilde devam ettiği dönemdir. Bebeğiniz bu dönemde amniyon sıvısı içinde akciğerleri havayla dolu olmasa da solunum egzersizlerime başlamıştır. Bebeğinizin kulakları ve gözleri gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Bebeğiniz bu dönemde artık özgürce hareket kabiliyetini kullanabilmektedir. Bebeğiniz ellerini ve ayaklarını rahat bir şekilde hareket ettirebilmektedir. Bu dönemde hem oragn gelişimi tamamlandığı için hem de bebeğiniz çok fazla büyümediği için amniyon sıvısı içinde en rahat ettiği dönemdir. Zaman zaman size ayağınla tekme atarsa şaşırmamak gerekir. Bebeğiniz döneme kollarını bacaklarını istediği gibi kullanma gibi pek çok hareketi rahatlıkla bu dönemde yapabilir. Refleks olarak size el bile sallayabilir. Bebeğinizin artık bu dönemde kasları iyice gelişmiştir. Kaslarının gelişimine bağlı olarak bebeğinizin kafası artık öne doğru eğik vaziyette durmamaktadır. Artık bebeğiniz kafasını dik bir vaziyette tutabilmektedir.

14. hafta gebelikte sizdeki değişiklikler

Bebeğinizin hareket kabiliyetinin iyice geliştiği ve serbest hareket edebildiği bu haftada siz de birtakım değişiklikler olmaktadır. Gebelikte 14. Hafta da sizdeki değişiklikler olarak bu dönemde en dikkat çeken değişiklik bel ağrısı, kabızlık ve tansiyon gibi sorunlardır. Progesteron hormonun salgılanması ile sizin tam düz kaslarınızda gevşemeler meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak bel ağrısı şikayetleriniz, kabızlık sorunu yaşayarak tuvalette zorlanmanız ve tansiyon şikayetleriniz görülebilir. Bu sorunları sık yaşıyor ve rahat edemiyorsanız bu konuda destek almak için doktorunuzdan bu konuda deste alabilirsiniz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Bu dönemde artık mide bulantılarınız geçmeye başlamıştır ancak pregesteron hormonunun gevşetici etkisiyle mide içeriğiniz yemek borusuna kaçabilir ve bunun neticesinde zaman zaman mide ekşimesi ya da mide yanması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Mide yanması sorununu azaltmak için yatarken yastığınızın altına ilave yastık koyarak bu pozisyonda yatarak mide içeriğinizin yemek borusuna kaçmasını önleyebilirsiniz.

Bu dönemde artık ruhsak durumunuz eski haline yavaş yavaş dönmeye başlamıştır. Vücudunuz artık hormon değişikliklerine alışmıştır. Bulantı ve yorgunluk sorununuz da artık bittiği için kendinizi bu dönemde çok daha iyi hissedersiniz. Artık moral olarak daha iyi bir durumdasınız ve keyfiniz de yerine gelmeye bu dönemde başlamıştır. Bu süreçte hamileliğiniz artık çok daha kolay geçmeye başlayacaktır.

Gebelikte Çay İçimi

Çay içeriğindeki maddeler gereği demir emilimini azaltan bir içecektir. Aynı zamanda çayın yemeklerle birlikte alınması çayın idrar söktürücü etkisiyle vücuttaki kalsiyumun gereksiz yere atılmasına neden olması sebebiyle çay ya da kahveyi yemeklerle birlikte kullanmamak daha uygundur. Gebelikte çay içimi de aynı şekilde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gebelikte bilindiği gibi demir gereksinimine vücudun çok ihtiyacı vardır. Vücuda gerekli olan demirin gebelik döneminde sağlanması için ancak takviye ürünler yardımı gerekir. Demir tabletleri gibi ürünleri alarak gebelikte gerekli olan demir ihtiyacı sağlanır. Demir tabletleri kullanırken çay ya da kahveyi birlikte almamak gerekir. Çay ya da kahve demir emilimini azaltacağı için kullandığınız tabletler bu şekilde bir işe yaramaz. Çay ve kahve tiryakisiyseniz ve içmeden duramıyorsanız çay ya da kahvenizi yemeklerden 2 ya da 3 saat sonra içebilirsiniz. Gebelikte çay içilirken açık çay içilmesi çok daha uygundur. Kullanılan demir tabletler de tek başına kullanılmalıdır. Tabletlerin ancak o zaman etkili olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu