Hamilelik

13. hafta gebelik

13. hafta gebelik
Gebelikte 13. Hafta

Artık 3 aylık bir gebelik sürecini geride bıraktınız. Bebeğiniz tam olarak organlarını tamamladı fakat gelişimi ve büyümesi için hala zamana ihtiyaç var. Gebelikte 13. Hafta bebeğinizde olan değişiklikler olarak şunları söyleyebiliriz; Bu dönemde bebeğiniz 7- 9 cm boyunda ve 23- 26 gr ağırlığındadır. Karaciğer bu dönemde safra salgılamaya başlar ve salgılanan safra safra kesesinde depolanmaktadır. Böbrekler artık çalışmaya başladığı için mesanede idrar birikimi olmaya başlamaktadır. Pankreasta insülin hormonu üretimi başlar. Pankreas kan şekerinin dengelenmesinden sorumlu olan organdır. Bu dönemde bebeğinizin ses telleri oluşma sürecindedir. Bebeğinizin gözleri önceki haftalarda kafanın yan kısmında ve ayrık olarak bulunuyordu. Bundan sonraki dönemde ise gözler yüzün ortasına doğru gelerek yüzdeki yerlerine yerleşmeye çalışır. Kulaklarda önceden aşağıda bulunurken yukarı doğru çıkarak yerlerine yerleşir. Bebeğinizin yüzü böylece normal şeklini bu dönemde almış olur. Bu dönemde bebeğinizin genital organ oluşumu da iyice tamamlanmıştır ancak ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini tespit etmek için henüz daha erkendir. Birkaç hafta sonra bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Emin olmak için 16. Haftaya kadar bekleyebilirsiniz.

13. hafta gebelikte sizdeki değişiklikler

Bebeğinizin organ gelişimini iyice tamamladığı ve şeklinin artık iyice belirgin olduğu bu dönemde siz de birtakım değişiklikler yaşanır ama gebeliğin ilk zamanlarındaki gibi yoğun belirtiler yaşamazsınız. Gebeliğin ilk haftalarında yaşanan baş dönmesi, göğüs ağrıları, sık idrara çıkma, mide bulantısı, koku ve tatlara karşı duyarsızlık gibi pek çok belirtiler artık iyice azalmaya başlar.  Gebelikte 13. Haftada sizde olan değişiklikler olarak rahimde bazı değişiklikler yaşanabilir. Rahminiz büyüdüğü için gerilmeye devam eder ve etrafındaki zarları da gerebilir. Bunun nedeni karnınızdaki hafif karın ağrıları olabilir.

Bu haftada artan enerji gereksinime oranla daha çok yemeye ve içmeye başlayabilirsiniz. Bebeğiniz büyüyüp geliştiği için daha fazla besine ihtiyaç duyar. Siz de hem bebeğinizi hem kendi yiyecek gereksiniminizi karşılamak için daha çok yemek yeme durumunda kalabilirsiniz. Buna bağlı olarak kilo alımınızda bu saatten sonra artmaya başlar. Daha önceki haftalarda kilo almadıysanız bu haftadan sonra artık kilo almaya başlarsınız. Gereksiz kilo alımının önüne geçmek için siz ve bebeğiniz için gerekli olan besinlerle beslenmeniz önemlidir. Süt, yoğurt, yumurta gibi protein içerikli gıdalar, taze sebze ve meyveler gibi sağlıklı yiyecek ve içeceklerle menünüzü zenginleştirebilir ve gereksiz kilo alımından bu şekilde kurtulabilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi için de en iyi şekilde beslenmiş ve ona yardımcı olmuş olursunuz.

Gebelikte Gerekli Olan Günlük Demir İhtiyacı

Gebelikte önemli bir madde olan demir mutlaka alınması gerekir. Gebelikte gerekli olan günlük demir ihtiyacı normal zamandan çok daha fazla olacaktır. Rakama vurmak gerekirse bu oran 30-60 miligram arasıdır. Bu oranda her gün demir ihtiyacı karşılayabilmek için besinler yeterli olmayacaktır. Örneğin anne adayının her gün 60 miligram demir ihtiyacını karşılaması için günde bir kilo kadar kırmızı et yemesi gerekir ki bu hem çok zor hem de doğru değildir. Bunun için anne adayı için gebelikte alınması gereken demir ihtiyacı takviye gerekir. Demir tabletleri günlük demir ihtiyacı için alınabilir. Tablet ya da multivitamin şeklinde alınan demir takviyeleri tek başına alınmalıdır. Çay, süt gibi içeceklerle birlikte alınması uygun değildir. Süt ve çay gibi içecekler demir emilimini engellediği için demir tabletleri ile birlikte süt ya da çay içilmemelidir. Diğer zamanlarda içilmesi daha uygundur. Demir takviyelerinin doğru kullanımı için yalnız olarak kullanılmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu