Hamilelik

12. hafta gebelik

12. hafta gebelik
Gebelikte 12. Hafta

Gebeliğin hızla ilerlemeye başladığı gebelikte 12. Hafta bebeğinizin artık organ gelişimini iyice tamamladığı devredir. Bu dönemden sonra bebeğinizin organları tam olarak tamamlanmıştır. Bu dönemden sonra bebeğinizin organları çalışmaya ve büyümeye devam etmektedir. Bu dönemde bebeğiniz 6-7 cm boyunda ve 9- 14 gr ağırlığındadır. Yani tam bir insan şeklini artık almış durumdadır. Bir insan şeklini alan bebeğiniz bundan sonra gelişimini devam ettirmeye ve devam ettirmeye bundan sonraki dönemlerde de devam ettirecektir.

Bebeğinizin hemen 3 aylık olduğu ve birinci trimester dönemini tamamladığı bu dönemde bebeğiniz ağız açıp kapama egzersizleri yaparak yutmayı öğrenmektedir. Bu haftadan itibaren bebeğiniz parmağını emmeye başlayacaktır. Bu zamana kadar gelişimini vücut dışında tamamlayan bağırsaklar artık bebeğinizin karnı içine yerleşecek ve orada gelişimini sürdürecektir.

Bu dönemde bebeğinizin dişlerinin de temelleri atılır. Bebeğinizin çene kemiğinde ilk kez diş tomurcukları oluşmaya başlar. Bebeğinizin bu dönemde tiroit bezlerinde de gelişim gözlemlenir. Bebeğinizin bu dönemde tiroit bezleri tek başına hormon üretmeye başlayacaktır. Ağızın iç kısmında üst damak yavaş yavaş birleşmeye başlar. Bebeğinizin yüz derisindeki kıl kökleri bu dönemde belirmeye başlamaktadır.

Amniyon Sıvısının Önemi

Gebelik boyunca bebeğinizin gelişim ve büyümesinde etkili olan ve bebeğiniz açısından hayati risk taşıyan amniyon sıvısının önemi oldukça büyüktür. Amniyon sıvısı anne karnı içinde su ile çevrili olan bir sıvıdır. Bu sıvı bebeğinizi darbelerden korur, bebeğiniz için gerekli ısıyı sağlar ve bebeğinizin rahim içi duvarlara değmeden gelişimini ve büyümesini sağlamaktadır. Bu sıvı yer çekimi kuvvetini ortadan kaldırarak bebeğinizin gelişimini en iyi şekilde sağlaması ve onun rahat ve özgürce hareket etmesi için oluşan mükemmel bir sıvıdır. Bu sıvı içinde bebeğiniz istediği gibi hareket eder. Tüm gebelik boyunca bebeğiniz gelişimini bu sıvı içinde tamamlar. Normalde bir insanın 9 ay boyunca suyun içinde kalması cildinin buruşup yıpranmasına neden olur. Bebeğiniz için bu durum söz konusu değildir. Bebeğinizin cildinin yıpranmaması, buruşmaması ve zarar görmeden gelişimini tamamlaması için amniyon sıvısının etkisinden bebeğinizin cildinin korunması için bebeğinizin cildi kremsi bir madde ile kaplıdır. Verniks caseosa ismi verilen bu kremsi madde bebeğinizin cildini sıvı ortamdan korumaktadır. Böylece bunca zaman bebeğin bu sıvı içinde nasıl korunduğunu daha iyi anlamaktayız. Bu madde sayesinde bebeğinizin cildi hiçbir şekilde zarar görmez. Bebeğiniz sorunsuz bir şekilde aylarca bu sıvı içinde yaşamını doğuncaya kadar devam ettirir.

12. hafta gebelikte sizdeki değişiklikler

Gebeliğinizin en önemli kısmını tamamladığınız bu devrede bebeğiniz açısından hızlı bir değişim ve gelişim süreci oluşurken sizin için de değişiklikler devam eder. Gebeliğin 12. Haftasında siz de olan değişiklikler olarak en önemli değişiklik rahminizde yaşanır. Bu dönemde rahminiz yukarıya doğru büyümektedir. Rahminiz pelvis dışına çıkarak karın boşluğunda yer almaya başlar. Artık uterus mesane bölgesine baskı uygulamadığı için sık idrara çıkma sorununuzu azalır ve bu dönemde tuvalet açısından daha rahat edersiniz.

Bu dönemde artık düşük tehlikesi hemen hemen bitmiş durumdadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde riskli olan düşük tehlikesi durumu  artık azalır ancak yine de dikkatli olmalı ağır işler yapmaktan, sakıncalı egzersizlerle uğraşmaktan kaçınmak gerekir.

Bu dönemde ruhsal durumunuzda da bir takım değişiklikler yaşayabilirsiniz. Hormonal değişikliklerin etkisiyle sinirli ve agrasif bir yapıya bürünebilirsiniz. Buna bağlı olarak çabuk öfkelenebilir ve basit konularda bile sinirlenebilirsiniz. Öfkenizi yatıştırmak ve sakinleşmek için arada mola vererek derin nefes alma egzersizi yaparak rahatlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu