Hamilelik

11. hafta gebelik

11. hafta gebelik
Gebelikte 11. Hafta

Bebeğiniz artık iyice büyümeye ve gelişmeye başlamıştır. Gebelikte 11. Hafta bebeğinizin artık embriyo olarak değil ‘’ fetus’’ olarak adlandırıldığı dönemdir. Bu döneme kadar artık bebeğiniz organ gelişimini tamamladığı için bu ismi almıştır. Bu dönemden sonra bebeğiniz artık olgunlaşmaya, gelişmeye hızla devam edecektir. Bundan sonraki dönemlerde bebeğinizin organları gelişip büyüyerek daha belirgin bir hale gelecektir.  Bebeğiniz 11. Hafta 5 cm boyunda ve 7-8 gr kadar ağırlığa ulaşmıştır. Bu dönemde bebeğinizin başı vücudunun yarısı kadar olmuştur. Başın büyümeye devam etmesiyle birlikte çene göğüsten yukarı doğru yükselerek boyun gelişip uzamaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin parmaklarında tırnaklar ortaya çıkar. Bebeğinizin saçı ve tırnakları bu dönemden sonra uzamaya devam eder. Bu haftada bebeğinizin el ve ayak parmakları arasındaki perdeler ortadan kalkar ve bebeğinizin parmakları birbirinden ayrılır. Bebeğiniz artık ellerini açıp kapamaya başlayabilir. Bu dönemde ‘’fetüs’’olarak adlandırılan bebeğinizin gözleri kapalı vaziyettedir. Bebeğinizin gözlerinin kapalı olması bebeğinizin göz kapakları altındaki iris tabakasının olgunlaşmasını sürdürmeye devam ettiğinin göstergesidir. İris tabakasının olgunlaşması için bebeğinizin gözlerinin kapalı olması gereklidir.

Annenin Beslenme Şeklinin Bebeğe Etkisi

Gebelik döneminde annenin beslenme şeklinin bebeğe etkisi büyüktür. Yapılan araştırmalara göre anne adayının gebelikteki beslenme şekli, aldığı gıdalar bebeği anne karnında etkilemektedir. Buna bağlı olarak anne karnında annenin beslenmesine göre annenin almış olduğu gıdaları anne karnında hisseden ve alışık olan bebeğiniz doğduğunda da bu tat ve kokulara karşı duyarlılık kazanır. Gebelikte hangi gıdalarla daha çok beslendiyseniz, hangi gıdalara daha çok önem verip beslenme şeklinizi belirlediyseniz bebeğinizde bu koku ve tatlara anne karnında alışık olduğu için doğduktan sonra da bu gıdalara daha çok yönelecektir. Bu durum beslenme şeklimizin önemini bir kez daha bize kanıtlamaktadır. Yediğimiz ve içtiğimiz besinler sadece bizi değil bebeğimizin beslenme şeklini de belirlediği için ona göre beslenme programı uygulayarak beslenme menümüzü şekillendirmeliyiz. Bunun için sağlıklı yiyeceklerle beslenmeli, zararlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Bazı bebeklerin obezite gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasının altındaki temelin ne olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Şişmanlık gibi sağlık sorunlarının küçük yaşlarda yaşanmasının temel nedenlerinden birisi de yanlış beslenme şeklimizdir. Bunlar yanında sigara ve alkol gibi zararlı madde alımını da hem gebelik öncesinde hem de gebelik sonrasında bırakmamız bebek ve sizin sağlığınız açısından atılan önemli bir adım olacaktır.

Gebelikte 11. Hafta da sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğiniz dışında sizde de değişiklikler olmaya devam eder. Gebelikte 11. Hafta da sizde olan değişiklikler olarak en önemli değişiklik iştahınızın artmasıdır. Bu dönemde gebeliğin ilk haftalarında olan mide bulantıları artık azalır ve buna bağlı olarak yeme içme konusunda iştahınız artar. İştah artmasına bağlı olarak çok yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz ancak bebeğiniz ve sizin sağlığınız açısından size ve bebeğinize gerekli olan besinleri sağlamanız için yeme içme konusunda sağlıklı yiyecekleri daha çok tüketmeye önem vermenizi öneririz. Kilo alımını arttıran ve çok ta sağlıklı olmayan şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.

Bu dönemde iştah dışında siz de olan değişikliklerden birisi de baş dönmesinin yaşanmasıdır. Vücudunuz fazla miktarda kan taşımaktan yorulduğu zaman tansiyonuz düşebilir ve buna bağlı olarak baş dönmeleriniz görülebilir. Hamilelikte olan baş dönmelerini azaltmak ve daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için temiz havada yürüyüş yapmaya çalışın.  Düzenli olarak oksijeni bol ve temiz olan havalarda yürüyüş yapmak sizi oldukça rahatlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu