Hamilelik

10. hafta gebelik

10. hafta gebelik
Gebelikte 10. Hafta

Bebeğinizin boyunun 5 cm kadar olduğu ve kilosunun da yaklaşık 5-6 gr kadar oluğu gebelikte 10. Hafta bebeğinizin hızla gelişip iyice belirgin olduğu dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin diz ve ayakları iyice belirgin olmaya başlamıştır. Bebeğinizin ayak parmakları ve tırnakları da artık iyice belirgin olmuştur. Bebeğinizin dudak gelişimi de bu dönemde tamamlanmıştır. Bu dönemde bebeğinizin kalp gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Bu dönemde bebeğinizin böbrekleri artık idrar üretmeye başlar. Bebeğiniz bu idrarı amniyon kesesinin içine boşaltır. Bebeğiniz sonrasında bu idrarı yutar ve bağırsaklar bu sıvıyı emerler. Bebeğinizin gelişimi ve korunması için gerekli olan amniyon sıvısının sürekliliği için bebeğinizin idrarı yutması gerekir. İdrar normal bir ortamda zehirli pek çok bakteri taşır ancak bebeğinizin böbrekleri bu dönemlerde henüz zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırma görev. Üstlenmediği için bu idrar zararsızdır ve içinde bakteri biriktirmez.

Bu dönemde bebeğinizin karaciğeri de çalışmaya başlar ve kan üretimini yapmaya başlar. Bebeğinizdeki zararlı maddelerin uzaklaştırma görevi böbrek ve karaciğer yerine bu dönemlerde plesanta yerine getirmektedir. Bebeğinizin genital organları gelişir ancak tam olarak daha farklılaşmaz. Bu haftanın sonuna doğru bebeğinizin organ gelişimi artık tamamlanır. Bu haftadan sonra artık organların olgunlaşmaya ve gelişmeye başladığı dönemdir.

Gebeliğin 10. Haftasında Siz de Olan Değişiklikler

Bebeğinizde olan belirgin değişiklikler dışında siz de bir takım değişiklikler olmaya devam etmektedir. Gebeliğin 10. Haftasında sizde olan değişiklikler olarak göğüslerinizde birtakım değişiklikler yaşanır. Göğüsleriniz bu dönemde emzirme dönemi için hazırlanmaya başlamaktadır. Süt üretimi başlayarak emzirme dönemi için bu dönemde hazırlık yapılır. Bu dönemde bazı anne adayların göğsünden sütü andıran sarı bir sıvı gelebilir. Bu sarı sıvının ismi Kolostrum’dur. Bu sıvının bu dönemde salgılanması normaldir. Bu sıvı bir hastalık belirtisi olmadığı için endişelenmeye gerek yoktur.

Bu haftalarda anne adayında görülen en önemli değişikliklerden birisi mide ekşimesi olayıdır. Hemen pek çok anne adayında mide ekşimesi ya da mide yanması olayı görülebilmektedir. Önceden mide ekşimesi ya da mide yanması olan birinin gebelik döneminde de böyle bir sorunla karşılaşması normaldir. Önceden mide ekşimesi yaşayan bir anne adayı muhtemelen gebelik döneminde de bu sorunu yaşayabilir. Mide ekşimesi gebelik dönemin de daha da artabilir ve buna bağlı olarak anne adayını rahatsız edebilir. Gebelikte mide ekşimesi yaşayan bir anne adayı bu konuda yardım için doktorundan destek sağlayabilir.

Mide Ekşimesi Neden Oluşur?

Gebelik döneminde anne adaylarının sık karşılaştığı ve oldukça rahatsız oldukları gebelikte mide ekşimesi sorunu midenin yemek borusuna kaçması sonucu oluşan bir sorundur. Gebelikte diğer kaslarda olduğu gibi mide de yemek borusu arasındaki kasın gevşemesiyle yemek borusunun içine kaçar. Midenin içeriği asitli maddelerle dolu olduğu için yemek borusunu tahriş etmeye başlar. Mide ekşimesi sonucunda yemek borusunda tahribatlar oluşur ve tahribatları önlemek için bazı tedbirlerin alınması gereklidir. Mide ekşimesini önlemek için midenizde ekşime yapacak yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Çok fazla yemek yiyerek midenizi aşırı doldurmamak ve yemek sonrası hemen uzanmamak önemlidir. Yemek yedikten sonra biraz yürüyüş mideniz için iyi gelebilir. Yediklerinizi sindirmeniz açısından yemek sonrası yürüyüş yapabilirsiniz. Yatarken başınızın altına ek yastık koyarak mide içeriğinizin yemek borunuzun içine kaçmasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde kendi kendinize bir takım önlemler alarak gebelikte mide ekşimesi sorununuza çare bulabilirsiniz. Tüm bu önlemlere rağmen mide ekşimeniz hala devam ediyorsa bu konuda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu